
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 26 mΩ |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Type | Load Switches |
| Current | 6 A |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 6 A |
| Operating Supply Voltage | 0.8 V to 5.7 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 2.2 ms |
| Turn-Off Delay Time | 80 µs |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| On Resistance (RON) | 21 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 6 A |
Stock: 2473
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85151
Ext.Price$0.85151
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85151 | $0.85151 |
| 10 | $0.62068 | $6.20680 |
| 25 | $0.56254 | $14.06350 |
| 50 | $0.52951 | $26.47550 |
| 100 | $0.49843 | $49.84300 |
| 300 | $0.46846 | $140.53800 |
| 500 | $0.44029 | $220.14500 |
| 1000 | $0.41806 | $418.06000 |
| 3000 | $0.40811 | $1224.33000 |
| 5000 | $0.39840 | $1992.00000 |
